Sheridan Swivel Chair
Refined yet relaxed, the Sheridan Swivel Chair is covered in the Nubuck Top Grain Denver Coffee Leather with luxurious tailoring including welt trim and top stitching. The modern silhouette – ideal as an office chair – has a metal base.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23 |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 37.00 |
| Carton Weight | 67.00 |
| Carton Width | 30.50 |
| Depth | 36.50 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Leather | Denver Coffee (Nubuck Top Grain) |
| Leather Type | Nubuck |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-DENVER-COFFEE-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23.5 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 22 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-DENVER-COFFEE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 29.50 |
| Weight | 61 |
| Image Role Data | {“CC715_SW_080_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC715_SW_080_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”CC715_SW_080_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”CC715_SW_08 |
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 29.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Queen Game Chair
Kato leather Club Chair with Dark HOH
Mina Swivel Chair
CC Blakeley Club Chair
Moraine Accent Chair
Bella Slipper Chair
Mina Swivel Chair
CC Captain Swivel Club Chair
Cynthia Chair
Kato leather Swivel Chair with Salt Pepper HOH
Jilian Swivel Club Chair
Amette Metal Frame Club Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.