Royce Club Chair
With the rugged aura of wide-open spaces, the Royce Club Chair has a vintage silhouette covered in the hand-wiped, aniline top grain Checkmate Rook leather. With flared rolled arms and a plush, loose box-style seat cushion, the chair has dark wood legs in the Natchez Brown finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Leather |
|---|---|
| Traditional/Formal stylingAniline Top Grain LeatherFinish: Natchez Brown | Yes |
| Finish | Natchez Brown |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Calloway Peak Swivel Chair
CC Blakeley Club Chair
Queen Game Chair
Kato leather Club Chair with Salt Pepper HOH
Isla Accent Lounge Chair
Remi Swivel Chair
Carverdale leather Club Chair withWood Frame
Jilian Club Chair
Potter Club Chair
Prairie Upholstered Chair
Potter Swivel Club Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Daisy Swivel Glider Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.