Coco Fabric Swivel Chair
The Coco swivel chair’s oversized, modern style offers luxurious seating. A generous profile is accented with deep channels that offer cloud-like comfort. A smooth swivel base allows a 360-degree turn for a functional design that also showcases chic style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 20.25 in and 51.44 cm |
|---|---|
| Ba | 26.00 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 38.65 |
| Fabric | 2464-002 |
| Fabric Shown | 2464-002 |
| Overall Product Height | 31.50 |
| Overall Product Width | 42.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Depth | 38.25 in (97.16 cm) |
| Height | 31.50 in (80.01 cm) |
| Width | 42.75 in (108.59 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | 9 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Grace Fabric Swivel Chair
Mila Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 38 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Nest Leather Sofa
| Dimensions | 41.5 × 97.5 × 29.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Harmon Side Table
Asher Fabric Swivel Chair
Gabi Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 42.5 × 94 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Jules Fabric Sectional
| Dimensions | 112.5 × 175.5 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Ottoman
| Dimensions | 27 × 52 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Avondale Side Table
Gabi Fabric Armless Chair
Bliss Fabric Right Arm Loveseat
Candace Leather Swivel Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Daisy Swivel Glider Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.