Crue Swivel Chair, Ivory
Description
Description
A blend of contemporary and cozy, this chair is upholstered in a caramel toned long-haired faux sheepskin. The rich textural depth is paired with a plated brass stainless steel swivel base.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Additional information
Additional information
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 29 × 32 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Crue |
| Features | Swivel |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Crue Swivel Chair, Sheepskin
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 31 × 33 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sheepskin |
| Style | Glam |
| Collection | Crue |
| Features | Swivel |
Crue Swivel Chair, Gunmetal
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 29 × 32 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gunmetal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Crue |
| Features | Swivel |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Michael Alan Showroom
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Daisy Swivel Glider Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.