Lyra Pair of Barrel Chairs (upholstered)
All the modern luxury you need, with natural, organic influences. Lyra is the perfect combination of nature and innovation. This elegant dining chair blends sleek contemporary design with warm, earthy elements, creating a stylish yet inviting seat at your table. Upholstered in cloud-soft ivory performance fabric, it offers both comfort and durability, standing up to everyday use with ease. The perfect blend of contemporary and natural, Lyra elevates your dining space into the modern age while still feeling welcoming and grounded.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lyra |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 20.498 |
| Carton Weight | 77.700 lb |
| Product Weight | 20 lb |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20 × 31 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lyra |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lyra End Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Lyra Ivory Fabric Pouf Ottoman
Lyra Fabric Pouf Ottoman
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.