Lyra Fabric Pouf Ottoman
All the modern luxury you need, with natural, organic influences. Lyra is the perfect combination of nature and innovation. This ottoman is a beautiful piece all on its own or can fit perfectly beneath any other Lyra piece for easy storage and a visually appealing combination. Each ottoman is upholstered in cloud-soft ivory performance fabric that stands up to everyday wear. The perfect blend of contemporary and natural, Lyra elevates your space into the modern age, and still feels down-to-earth.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Lyra |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 618-11 |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.487 |
| Carton Weight | 26.000 lb |
| Product Weight | 26 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Material | Fabric |
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lyra |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lyra End Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Lyra Ivory Fabric Pouf Ottoman
Corissa Ottoman
| Dimensions | 33 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Casual |
St. Francis Large Leather Ottoman
| Weight | 47.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 16.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Ebony Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | St. |
| Features | Leather |
Asher Ottoman
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Jasper Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Jasper |
| Features | Fabric |
Jordan Ottoman
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Frosted Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.