Marni Fabric Swivel Chair
Geometric lines and a unique square base define a modern style for the Marni return swivel chair. Finding its inspiration in a classic club chair, the profile is sleek and shapely with padded arms and back. The textured wooden base offers a smooth swivel and return.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.50 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 22.25 in and 56.52 cm |
| Created | 10/24/2024 |
| Cubes | 25.39 |
| Fabric | 1711-100 |
| Fabric Shown | 1711-100 |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Overall Product Height | 27.75 |
| Overall Product Width | 34.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 93.0 |
| Total Shipping Weight | 93.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Plinth return-swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Seat Width | 22.25 in and 56.52 cm |
| Com | 5.8 |
| Depth | 31.25 in (79.38 cm) |
| Height | 27.75 in (70.48 cm) |
| Width | 34.25 in (87 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
| $modifiedat | 20241024054034 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Acora Nightstand
Naomi Fabric Chair
| Dimensions | 37.5 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arris Cocktail Table
Arris Cocktail Table
Throw Pillow (23″ x 23″)
| Dimensions | 23 × 23 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tildon Cocktail Table
Roscoe Fabric Ottoman Without Nails
| Dimensions | 20 × 20 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Bryne Nightstand
Adagio Nightstand
Mirabelle Accent Table
Alana Fabric Swivel Chair Without Nails
Arris Side Table
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Daisy Swivel Glider Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.