Throw Pillow (23″ x 23″)
This feather blendown pillow is created with a mix of 75% gray duck feathers and duck down (95% feather/5% down) and 25% polyester fibers. The mixture is encased in a down proof ticking. The result is a luxurious pillow that offers fullness, recovers more quickly and creates a beautiful appearing pillow. It can be customized with any of our fabrics and trims to give your room a finished look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Division | Upholstery |
|---|---|
| Overall Product Height | 23 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pillow Style | Knife-edge with welt |
| Product Name Search | Throw Pillow |
| Product Type | Throw Pillow |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 5.0 |
| Throw Pillow All Over Fabric Com Yardage | 3 |
| Throw Pillow Back Com Yardage | 1.5 |
| Throw Pillow Decorative Trim Com Yardage | 1 |
| Throw Pillow Front Com Yardage | 1.5 |
| Total Shipping Weight | 5.0 |
| Upholstery Fill | Blendown |
| Pillow Style: Knife-edge with welt | Yes |
| The front fabric, back fabric and cord/fringe/welt can be customized. | Yes |
| Dimensions | 23 × 23 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Somerset Dining Table
Radnor Accent Table
Kellan Fabric Side Chair
| Dimensions | 23.69 × 20.63 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoked Truffle |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Helena Fabric Bumper Ottoman Metal Foot
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Adagio Nightstand
Ornella Dining Table
Helena Fabric Sofa Without Pillows Wood Foot
| Dimensions | 41 × 96 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Halle Fabric Sofa
| Dimensions | 34 × 90 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (18″ x 12″)
| Dimensions | 18 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Aubrey Accent Table
Renemore Pillow (Set of 4)
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven in black. Solid reverse in black canvas. Cotton cover. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Vorlane Pillow
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 22 × 22 in |
| Color | Brown, Tan/Brown/White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Woven stripe design in shades of tan, brown and white. Solid reverse in ivory. Knife edge construction. Cotton/polyester blend face with polyester reverse. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Naomi 24″ Pillow
Britt 24″ Pillow
Outdoor Throw Pillow (21″ x 21″)
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Erin 24″ Pillow
Kelly 24″ Pillow
Lucy 24″ Pillow
Avery 12″ Pillow
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.