Mawyer Swivel Chair – Special Order
Description
Description
Polished and austere, the Mawyer Swivel Chair brings the best of form and function into living spaces with a retro silhouette enriched by three button tufts atop a convenient swivel base.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Removable Leg/ Fixed Leg: Swivel | Yes |
|---|---|
| Seat Cushion Options: Standard Uni-blend, Ultra-Plush, Spring Down | Yes |
| Back Cushion Options: N/A | Yes |
| Throw Pillows: N/A | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L2, COM | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 36 × 30 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Mawyer |
| Features | Swivel |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Chelsea Accent Chair
Michael Alan Showroom
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Michael Alan Showroom
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.