Mica Fabric Swivel Chair
Two asymmetrical squares in exposed wood encase the seat and floating back of the Mica swivel chair. Offered in the Weathered Bone finish, the arms offer a gentle slope to the front with rounded corners inside the open shape. A rounded back and deeply sloped seat ensure that comfort is key in this 360-degree swivel chair.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2.9 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 28.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Weathered Bone finish only | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 28.5 in (72.39 cm) |
| Qty On Hand | 205 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Foster Leather Chair Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 46 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Soleil Fabric Right Arm Loveseat
Norden Cocktail Table
Palazzo Leather Swivel Chair Without Nails
Turo Cocktail Table
Addison Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Candace Fabric Swivel Chair
Dawkins Fabric Swivel Chair
Pincio Cocktail Table
Dawkins Leather Swivel Chair
Candace Fabric Sofa Without Pillows & Nails
| Dimensions | 43 × 96 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marley Fabric Swivel Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.