Monarch – Butterscotch Manual Reclining Swivel Chair & Ottoman
This Manual Reclining Swivel Chair and Ottoman offers an attractive silhouette and fresh styling that make it as fashionable as it is functional. You can easily swivel to join the conversation anywhere in the room and put your feet up to recline in total comfort.
Features
| Manual Reclining | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| High Quality Mechanism with Pneumatic Assist | Yes |
|---|---|
| 1.8 to 2.2 Density Foam | Yes |
| 100% Luxury Foam Cushion | Yes |
| Fully padded foam wrapped Hardwood Frame | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Leather colors also vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in pe | Yes |
| Dimensions | 36 × 33.5 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butterscotch |
| Style | Contemporary |
| Collection | Monarch |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monarch – Ice Manual Reclining Swivel Chair & Ottoman
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.