Williamson Nine-Drawer Dresser
Fill your master or guest bedroom with character with this nine-drawer dresser steeped in the rich heritage of the American countryside. Crafted of Hardwood and Poplar Solids with White Oak and Walnut Veneers, the dresser features a black drop-in felt liner in the left and right top drawers, a removeable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawer, and cedar-lined bottom drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersBlack drop-in felt liner in the left and right top drawersRemovable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawerCedar-lined bottom drawersFinish: MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that i | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21W x 14.75D x 5.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14.25D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 22W x 14.75D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 356.90 |
| Carton Width | 76.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with Cedar and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 315.1 |
| Image Role Data | {“5960_90002_MULTI_drawer”:[“Detail Image 1″],”5960_90002_MULTI_90004_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5960_90002_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_90002_MULTI_top”:[“Top Silo |
| Weight | 315.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 72 × 38.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hill Country Twin Sisters Ladderback Arm Chair
Mason End Table
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Table Top w/2-12in Leaves
Comfort Counter Stool
Fair Oaks California King Uph Bed
Elmendorf Three-Drawer Nightstand
Fair Oaks King Upholstered Bed
Bluewind Flip-Top Console Table
Hill Country Comfort Upholstered Side Chair
Hill Country Comfort Upholstered Arm Chair
Luckenbach Metal and Stone End Table
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Parota 7 Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Linea Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Foundations Dresser
Menton Dresser
Tribeca Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.