Comfort Counter Stool
You’ll want to linger and gather for hours around your counter or counter-height table in the inviting Comfort Counter Stool. The seat is upholstered in an aniline top grain leather, and the back is in a woven, desert-colored fabric, and both are accented with bronze nailhead trim. The bobbin-style stretchers and legs add authenticity. Seat height is 25 inches.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| The back of the chair is cracked veneerFabric backLeather seatWood footrestBronze nailhead trimAniline Top Grain LeatherDistressing: Rasping, gouging, chopping, wormholesFinish: An anthracite black with light dusty-wax hang up. Distressing includes raspin | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Arm Height | 30 |
| Carton Height | 45.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 45.10 |
| Carton Width | 26.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Blackwood Desert; 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 42.25 |
| Leather | Huntington Collis (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric and Leather |
| Material Filter | Fabric and Leather |
| Memo Swatch | HF-Blkwood-Desert-SC HU-Huntington-Col-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 25 |
| Seat Width | 23 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-Hunting-Collis-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 26.4 |
| Image Role Data | {“5960_50007_MULTI_25360_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5960_50009_MULTI_25350_BLK_room”:[“Room Image 2″],”5960_75206_BRN_25350_BLK_room”:[“Room Image 3″],”5960_25350_BLK_front”:[“Silo Image 1”, |
| Weight | 26.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 23.5 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Luckenbach Metal and Stone End Table
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Footboard
Hill Country Helotes Dining Bench
Hill Country Comfort Upholstered Arm Chair
Comfort Barstool
Bandera 86in Table with 2-18in Leaves
Floresville Bachelors Chest
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Table Top w/2-12in Leaves
Hill Country Comfort Upholstered Side Chair
Hill Country Twin Sisters Ladderback Arm Chair
Balcones 60in Friendship Table with 2-12in Leaves
Mason End Table
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.