Floresville Bachelors Chest
A stunning accent for any space in your home, the Floresville Bachelors Chest is crafted in a carved gambel oak motif inspired by the scrub oaks prominent in the American West. The Sandstone finish has characteristic aged black highlights reminiscent of the sandstone quarried in Texas Hill Country for centuries. There are 4 drawers, one live USB port and three electrical outlets, along with a touch switch located on each side of the case and a light underneath.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawersPower supplyOne touch switch located on each side of caseOne light underneathCord clipFinish: MWD: This accent finish was inspired by native Sandstone with characteristic aged black highlights that has been quarried in the Texas Hill Country f | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Primary Materials | White Oak Veneers and Cedar |
| Finish | MWD: This accent finish was inspired by native Sandstone with characteristic aged black highlights that has been quarried in the Texas Hill Country for centuries |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 4 |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 39 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hill Country Casual Dining Bandera Trestle Dining Table Base
Hill Country Casual Dining Bandera 86in Table Top w/2-18in Leaves
Elmendorf Three-Drawer Nightstand
St. Hedwig Executive Desk
Hill Country Helotes Dining Bench
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Friendship Table Base
Fair Oaks King Upholstered Bed
Fair Oaks California King Uph Bed
Hill Country Bedroom Fair Oaks 5/0-6/6 Rails
Hill Country Comfort Upholstered Arm Chair
Bexar Leg Huntboard
Balcones 60in Friendship Table with 2-12in Leaves
Foundations Tall Drawer Chest
Skylar Door Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Antibes Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Serenity Five Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.