Hill Country Twin Sisters Ladderback Arm Chair
Pull up this chair and listen to stories of the Old West, while you break bread with family and friends. This character-filled ladderback design is in an aged black finish with light dusty-wax hang up for a seasoned appearance. Wood seat.
Product Details
| Arm Height | 25.5 |
|---|---|
| Carton Height | 56.00 |
| Carton Length | 35.25 |
| Carton Weight | 40.70 |
| Carton Width | 26.75 |
| Depth | 27.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 45.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Material Filter | Wood |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19.25 |
| Seat Height | 18.5 |
| Seat Width | 23.25 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.4 |
| Image Role Data | {“5960_75300_BLK_front”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_75300_BLK_back”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 26.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23.5 × 45 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hill Country Casual Dining Bandera Trestle Dining Table Base
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Friendship Table Base
Floresville Bachelors Chest
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0 Rails
Comfort Barstool
Comfort Counter Stool
St. Hedwig Executive Desk
Balcones 60in Friendship Table with 2-12in Leaves
Hill Country Bedroom Fair Oaks 5/0-6/6 Rails
Hill Country Helotes Dining Bench
Luckenbach Metal and Stone End Table
Hill Country Twin Sisters Ladderback Side Chair
Parota Wooden Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Duarte Solid Wood Bench
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.