Balcones 60in Friendship Table with 2-12in Leaves
Inspired by tables in country inns across Texas where travelers would gather during frontier days, the adjustable-height Balcones Friendship Table can be used for many purposes. At the 30-inch height, use it as a regular dining table, or even a desk. At the 36-inch height, use it as a counter-height table or tall desk. Table extends to 84 inches with both leaves in place to seat 8 guests. Without leaves, seats 6.
Product Details
| Leaves are placed at the ends of the table between the middle and very ends. When you remove the leaf, the end of the table remains intact to keep the tapered edge.Table extends to 84-inches with both leaves in placeWill seat eight guests with leaves and | – |
|---|---|
| Primary Materials | White Oak and Walnut Veneers with Resin and Cedar |
| Finish | Top: BRN: A timeworn saddle brown. Base: BLK: An anthracite black with light dusty-wax hang up |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 2 |
| Leaf Width | 12 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bandera 86in Table with 2-18in Leaves
Hill Country Comfort Upholstered Arm Chair
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Friendship Table Base
Floresville Bachelors Chest
Luckenbach Metal and Stone End Table
Mason End Table
Fair Oaks California King Uph Bed
Bexar Leg Huntboard
Hill Country Bedroom Fair Oaks 5/0-6/6 Rails
Comfort Counter Stool
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Footboard
Hill Country Twin Sisters Ladderback Arm Chair
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Horizons Dining Table
Gavin Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Draper Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.