Nico Fabric Swivel Chair
Lines and curves are perfectly balanced on the Nico swivel chair. Deep biscuit tufting offers incredible comfort, while a unique wooden swivel base provides a smooth rotation. Available only in the fabric shown.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Created | 10/23/2024 |
| Cubes | 27.3 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 2464-002 |
| Fabric Shown | 2464-002 |
| Finish Shown | WDF – 650 Roz- Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 30.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.25 in and 53.98 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Biscuit tufting | Yes |
| Modern style | Yes |
| Frame only available in fabric as shown | Yes |
| Tight back | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Base finish can be customized | Yes |
| Depth | 33.25 in (84.45 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 30.25 in (76.84 cm) |
| Qty On Hand | 35 |
| $modifiedat | 20241023054649 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mila Fabric Left Arm Chaise Without Pillows
Thompson Cocktail Table
Marco Fabric Chair
| Dimensions | 37 × 29 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Fabric Right Arm Chaise
Grace Fabric Sofa
| Dimensions | 42 × 89.75 × 32.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Jules Fabric Sectional
| Dimensions | 112.5 × 175.5 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Gabi Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 40.5 × 39.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Candace Leather Sofa Without Nails
| Dimensions | 43 × 96 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Gabi Fabric Sofa
| Dimensions | 42.5 × 94 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lorenzo Cocktail Table
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Daisy Swivel Glider Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.