Orbit – Elise Natural Open Back Accent Swivel Chair
The Orbit Accent Chair’s open back gives this barrel chair its high-style allure while its swivel feature makes it a livable-home essential. Orbit is the perfect signature addition to the living room, bedroom, home office or anywhere you need a touch of fashion sensibility.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Open-back barrel design combines chic styling and cocooning comfort | Yes |
|---|---|
| Smooth swivel motion | Yes |
| Perfectly scaled to work in multiple areas of the home | Yes |
| Sloped arm design conveys casual elegance | Yes |
| Upholstered in a durable, 100-percent polyester fabric | Yes |
| Frame is fully padded all the way around for maximum comfort and beauty | Yes |
| Wood frames feature reinforced corner blocks for lasting strength and stability | Yes |
| Select woods are kiln-dried to minimize warping and splitting while ensuring longevity | Yes |
| Dimensions | 29.5 × 31 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Elise Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Orbit |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Orbit – Dame Dove Open Back Accent Swivel Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.