Palazzo Leather Swivel Chair
Featuring a barrel back and track arms, the Palazzo leather swivel chair puts a modern spin on a traditional form, delivering an eclectic feel. Fine leather upholstery, buttonless tufting and nailhead trim create a sophisticated look. The curved shape provides luxurious support and softens the look of a room.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 29.5 in and 74.93 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 75.5 |
| Cubes | 18.33 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Featuredwaysku | 212SLO|212SLCO|212SLFO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 31.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0017.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Nailhead trim | Yes |
| Tight back | Yes |
| Modern barrel chair | Yes |
| Tufted exterior | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 31.5 in (80.01 cm) |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tarleton Fabric Sofa
| Dimensions | 44 × 86.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Serena Fabric Sectional
| Dimensions | 143 × 175 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Mily Fabric Cocktail Ottoman
| Dimensions | 35.5 × 51.5 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Fleur Fabric Swivel Chair
Mily Fabric Chaise Without Pillows
| Dimensions | 60.5 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Mily Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Nest Fabric Sectional
| Dimensions | 119 × 119 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Ventura Leather Swivel Chair
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 157 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Hadley Fabric Chair
| Dimensions | 36 × 46.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.