Prague Fabric Chair 1/2
Luxurious and chic, the Prague chair 1/2 has a wide, low-profile frame that achieves a grounded, modern look. A sumptuous spring down cushion and fiber back pillow offer enduring comfort. At the base, an exposed wood band draws attention to the clean, linear design of this elegant piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 28 in and 71.12 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 12.3 |
| Cubes | 46.6 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 51.5 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 28 in and 71.12 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Dimensions | 42.5 × 51.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Greige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Throw Pillow (18″ x 12″)
| Dimensions | 18 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Palisades Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (24″ x 16″)
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palma Fabric Side Chair
| Dimensions | 25 × 20 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rustic Grey |
| Style | Coastal |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arris Cocktail Table
Helena Fabric Sofa Without Pillows Metal Foot
| Dimensions | 41 × 96 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Halle Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 34 × 90 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette Without Pillows & Nails
| Dimensions | 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tyre Fabric Ottoman
| Dimensions | 50 × 50 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Daisy Swivel Glider Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.