Rollins Fabric Chair
The low-profile arms on the Rollins chair add a shapely modern touch but also act to enhance the loft of the Plush cushion, back pillow and curated throw pillow. The result is an incredibly comfortable seat with an alluring style all its own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 28.25 in and 71.75 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 10.5 |
| Cubes | 36.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P7102A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 38 |
| Product Name Search | Rollins Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 28.25 in and 71.75 cm |
| Shaped track arm | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Qty On Hand | 10 |
| Dimensions | 40.75 × 38 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dawkins Fabric Right Arm Loveseat
Elle Fabric Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lars Fabric Chair
| Dimensions | 38.5 × 46.25 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Mily Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Serena Fabric Sectional
| Dimensions | 111 × 143 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Fabric Sectional
| Dimensions | 107.5 × 137 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marcato Side Table
Mila Fabric Armless Chair
Fulton Side Table
Tilly Leather Swivel Chair
Belvedere Side Table
Longford Cocktail Table
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Chelsea Accent Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Daisy Swivel Glider Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.