Sara Swivel Chair – Special Order
Elevating both style and comfort, the Sara Swivel Chair is a beautifully refined chair that brings effortless elegance to any living space. Its gracefully curved silhouette and plush cushioning create an inviting seat that embraces you in comfort. Thoughtfully tailored detailing and balanced proportions give the Sara Swivel Chair a sophisticated presence that complements both modern and transitional interiors, making it an enduring expression of relaxed luxury and everyday ease.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Removable Leg/ Fixed Leg: Swivel | Yes |
|---|---|
| Seat Cushion Options: Standard Uni-blend, Ultra-Plush, Spring Down | Yes |
| Back Cushion Options: N/A | Yes |
| Throw Pillows: N/A | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L3, COM | Yes |
| This product is temporarily unavailable in the customization tool. Our team is working to add it to the tool soon. | Yes |
| Dimensions | 35 × 32 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sara |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sara Swivel Chair
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Chelsea Accent Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.