Montgomery Chair
Relax in vintage style in the refined retro Montgomery club chair silhouette covered in plush Semi-Aniline Top Grain Leather in the rich brown Sedona Chateau color. Nailhead trim and shaped bun feet in a walnut finish add a decorator touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 |
|---|---|
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 40.50 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Depth | 40.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.50 |
| Leather | Sedona Chateau (Handwipe) (Semi-Aniline Top Grain with Split) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Sedona-Chateau-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-Sedona-Chateau-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 40.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 75 |
| Image Role Data | {“SS185_01_089_Montgomery_Chair”:[“Room Image 1″],”SS185_01_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Sedona_Chateau”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Montgomery Sofa
Sophia Chair
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Meridian Swivel Chair
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Charleston Tufted Sofa
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Woodstock 3-Seat Sofa
Nicolla Stationary Sofa
Somers Power Recliner with Power Headrest
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Recliner and Power Headrest
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Chelsea Accent Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.