Meridian Swivel Chair
In a light and airy modern style, the Meridian Swivel Chair has exposed wood trim on the arm fronts and is covered in the soft-colored Miami Truffle semi-aniline top grain leather, accented by designer topstitch trim and a comfortable kidney pillow.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26 |
|---|---|
| Back Fill Material | Feather |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Carton Height | 27.75 |
| Carton Length | 40.50 |
| Carton Weight | 84.00 |
| Carton Width | 36.50 |
| Charging USB Ports? | No |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.25 |
| Leather | Miami Truffle (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-MIAMI-TRUFFLE-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Pillow | No |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.5 |
| Seat Height | 18.5 |
| Seat Spring-Up Type | Webbing |
| Seat Width | 24 |
| Seat to Back Height | 20 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-MIAMI-TRUFFLE-TD |
| USB Ports? | No |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 37.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Wood Joinery Type | Basic Butt |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“SS417_SW_074_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS417_SW_074_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS417_SW_074_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”SS417_SW_07 |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37.5 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Duncan Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Sophia Sofa
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Meridian Sofa
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Chelsea Accent Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.