Nicolla leather Stationary Chair
Urban, modern and timeless, the Nicola Leather Stationary Chair has low slung arms, tufted tailoring and slim metal legs. The upscale Saddlebag Lodge Aniline leather with authentic character is the distinctive cover.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 30 |
|---|---|
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 36.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Leather | Saddlebag Lodge (Aniline) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SADDLEBAG-LODG-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22.25 |
| Seat Height | 17 |
| Seat Width | 21.25 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-SADDLEBAG-LODG-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 34.00 |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 31 |
| Image Role Data | {“SS637_03_01_089_room”:[“Room Image 1″],”SS637_01_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS637_01_089_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS637_01_089_side_silo”:[“S |
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston Tufted Sofa
Savion Deux Sofa with Power Recliners and Power Headrests
Montgomery Chair
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Sophia Sofa
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maria Chair
Hamilton Power Loveseat with Power Headrest
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.