Charleston Tufted Sofa
Grand in style and timeless in appeal, the Charleston Tufted Sofa is a showstopper with a plush button-tufted back and arms in the classic Chesterfield style. Featuring two upholstered seats and pewter nailhead trim, the Charleston has wood feet with a black finish and is upholstered in the Sarzana Portal finished, wipe-off top grain leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 31.5 |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 26.00 |
| Carton Length | 42.00 |
| Carton Weight | 205.00 |
| Carton Width | 97.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | No |
| Height | 31.50 |
| Leather | Sarzana Portal (Finished, Wipe Off, Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SARZANAPORT-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 73 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 96.00 |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 159 |
| Image Role Data | {“SS198_03_029___6820_80110_99___6820_80113_99”:[“Room Image 1″],”SS198_03_029_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS198_03_029_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS1 |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 96 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Keys Sofa
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Nicolla leather Stationary Chair
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Meridian Swivel Chair
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
SS Living Room Woodstock Swivel Chair
Nicolla Stationary Chair
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Aria Sofa
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Bentley Sofa
Emmett Sofa
Ellison Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.