Chester Stationary Sofa
This is the vintage tufted leather sofa you’ve aspired to. Rich and plush with a low back and rolled arms, the sofa combines the brown-colored Malawi Tonga aniline top grain leather cover with dark wood legs and is accented with nailhead trim on the arms and base.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 30.5 |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 42.25 |
| Carton Weight | 183.00 |
| Carton Width | 96.00 |
| Depth | 41.00 |
| Distressing | No |
| Height | 31.50 |
| Leather | Malawi Tonga (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Malawi-Tonga-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23.5 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 73 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 94.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 148 |
| Image Role Data | {“SS195_087room”:[“Room Image 1″],”SS195_03_087_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Malawi_Tonga”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 94.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston Tufted Sofa
Keys Sofa
Hamilton Power Sofa with Power Headrest
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Hamilton Power Sofa with Power Headrest
Nicolla leather Stationary Chair
Nicolla Stationary Sofa
Enveyed Stationary Chair
Keys Sofa
Milo Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Clyde Sofa
Clyde Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Ellison Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Pike Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.