Sophia Chair
The epitome of mid-century elegance with an updated design, the Sophia Chair has flared wood legs and frame finished in the deep translucent tone of Caviar on rich Cathedral Cherry Veneers. Sophia is upholstered in the luxurious Aline Stonewash semi-aniline leather with topstitch and welt trim.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | SS208-01-489 |
|---|---|
| Arm Height | 28 |
| Depth | 37.40 |
| Height | 30.00 |
| Leather | Aline Stonewash (Semi-Aniline) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ALINESTONEWASH-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.5 |
| Seat Height | 20.5 |
| Seat Width | 24 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-ALINESTONEWASH-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 33.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 40.25 |
| Carton Weight | 108.03 |
| Carton Width | 37.00 |
| Weight | 71.65 |
| Image Role Data | {“SS208_01_005_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS208_01_005_SS208_OT_005_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”SS208_01_005_back_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Back Straigh |
| Weight | 71.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.4 × 33.5 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Headrest
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Recliner and Power Headrest
Nicolla leather Stationary Chair
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Enveyed Stationary Sofa
Chester Stationary Sofa
Charleston Tufted Sofa
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.