Maria 2-Seat Sofa
A sleek, low-profile silhouette with wide track arms, wood block feet and flange welt trim are paired with a warm and inviting caramel-colored luxurious semi-aniline leather cover in the 95-inch wide Maria two-seat Sofa.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Leather |
|---|---|
| Wood block feetFlange welt trimWide track armSemi-Aniline LeatherFinish: Dark wood feet | Yes |
| Finish | Dark wood feet |
| Country Of Manufacturer | CHN |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 95 × 29.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Sophia Chair
Nicolla Stationary Sofa
Keys Sofa
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Enveyed Stationary Chair
Savion Deux 3 Seat Sofa with Two Power Recliners and Three Power Headrests
Meridian Sofa
Hamilton Power Sofa with Power Headrest
Aria Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Milo Sofa
Lewis Sofa
Ellison Sofa
Sofia Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Emmett Sofa
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.