Nicolla Stationary Sofa
Urban, modern and timeless, the Nicola Leather Stationary Sofa has low slung arms, tufted tailoring and slim metal legs. The upscale Saddlebag Lodge Aniline leather with authentic character is the distinctive cover.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | SS637-03-070 SS637-03-411 |
|---|---|
| Arm Height | 30 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 113.00 |
| Carton Width | 86.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Leather | Saddlebag Lodge (Aniline) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SADDLEBAG-LODG-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22.25 |
| Seat Height | 17 |
| Seat Width | 70.25 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-SADDLEBAG-LODG-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 84.00 |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 103 |
| Image Role Data | {“SS637_03_01_089_room”:[“Room Image 1″],”SS637_03_089_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS637_03_089_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS637_03_089_side_silo”:[“S |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 84 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sophia Sofa
Savion Deux 3 Seat Sofa with Two Power Recliners and Three Power Headrests
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests
Meridian Swivel Chair
Yates Stationary Sofa
Hamilton Power Sofa with Power Headrest
Stroud Chair
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Milo Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Clyde Sofa
Bentley Sofa
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.