Barefoot 3-Seat Sofa
Wrap yourself in cozy with the Barefoot 3-Seat comfort sofa, covered in the Yakety Yak Natural-colored plush super-soft fabric. Measuring a generous 125 inches wide and 45 inches deep, the modern sofa has a loose pillow at each arm, loose seat cushions and a contemporary casual boxy silhouette with rounded edges.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 0.00 |
| Carton Length | 0.00 |
| Carton Weight | 101.00 |
| Carton Width | 0.00 |
| Depth | 45.00 |
| Fabric 1 | Yakety Yak Natural; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 24.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 26 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 87 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 125.00 |
| Weight | 96 |
| Image Role Data | {“SS410_2PC_3PC_4PC_5PC_410_detail2”:[“Detail Image 1″],”SS410_3PC_410_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS410_3PC_410_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS410_2PC_ |
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 125 × 24.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Hamilton Power Sofa with Power Headrest
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Woodstock 3-Seat Sofa
Meridian Swivel Chair
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Lewis Sofa
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Ellison Sofa
Clyde Sofa
Polaris – Kahlua Power Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Bond Sofa
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.