Keys Sofa
The Keys Sofa offers a bold, tailored presence with clean lines and substantial comfort. Upholstered in luxurious semi-aniline top grain leather, it showcases the natural beauty and character of premium hides. Its thick track arms create a strong architectural silhouette, balanced by block feet in a dark wood finish for a grounded, modern feel. Designed as a stationary style, the Keys Sofa brings timeless sophistication and everyday durability to any refined living space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | SS117-03-080 |
|---|---|
| Arm Height | 26.5 |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 98.00 |
| Depth | 39.00 |
| Height | 35.00 |
| Leather | Verona Sage (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-VERONA-SAGE-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.5 |
| Seat Height | 18.75 |
| Seat Width | 75 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-VERONA-SAGE-TD |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 97.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 205 |
| Image Role Data | {“SS117_03_020_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS117_03_020_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS117_03_020_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”],”SS117_03_02 |
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 97 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sophia Chair
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Woodstock 3-Seat Sofa
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Keys Sofa
Enveyed Stationary Chair
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Duncan Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Sofia Sofa
Clyde Sofa
Bentley Sofa
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Ellison Sofa
Emmett Sofa
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.