Yates Stationary Sofa
Classic yet chic, the silhouette of the Yates Stationary Sofa is full of movement and energy in the lines on the arms, side and back. Accented by nailhead trim, the sofa is covered in the Buckaroo Colt aniline leather and the wood legs are finished in Natchez Brown.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 43.00 |
| Carton Weight | 270.00 |
| Carton Width | 94.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 41.50 |
| Height | 35.50 |
| Leather | Buckaroo Colt (Aniline) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Buckaroo-Colt-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 92.50 |
| Weight | 241 |
| Image Role Data | {“SS519_03_01_087_6123_80116_89_806_SQ_616900_89_room”:[“Room Image 1″],”SS519_03_087_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Buckaroo_Colt”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 92.5 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Montgomery Chair
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Recliner and Power Headrest
Hamilton Power Sofa with Power Headrest
Savion Deux 3 Seat Sofa with Two Power Recliners and Three Power Headrests
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Savion Deux Sofa with Power Recliners and Power Headrests
Stroud Chair
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
Maria Chair
Aria Sofa
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Clyde Sofa
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Lewis Sofa
Lewis Sofa
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Bentley Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.