Montgomery Sofa
Relax in vintage style in the refined retro Montgomery sofa covered in plush Semi-Aniline Top Grain Leather in the rich brown Sedona Chateau color. Nailhead trim and shaped bun feet in a walnut finish add a decorator touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 |
|---|---|
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 84.25 |
| Carton Weight | 176.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 40.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.50 |
| Leather | Sedona Chateau (Handwipe) (Semi-Aniline Top Grain with Split) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Sedona-Chateau-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 72 |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-Sedona-Chateau-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 83.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 165 |
| Image Role Data | {“SS185_03_089_6123_80116_89_6736_006_room”:[“Room Image 1″],”SS185_03_089_Sofa___6123_80116_89_End_Table_CROPPED_HI_RES”:[“Room Image 2″],”CO385_085_Ottoman_SS185_03_089_Sofa”:[“Room Image 3 |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 83 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Duncan Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Savion Deux Sofa with Power Recliners and Power Headrests
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Enveyed Stationary Chair
Montgomery Chair
Sophia Chair
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Clyde Sofa
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Milo Sofa
Polaris – Kahlua Power Sofa
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.