SS Living Room Woodstock Swivel Chair
Discover the versatility of the Woodstock Swivel Chair from Hooker Upholstery. Upholstered in Truffle semi-aniline leather, it combines classic design with modern functionality. Featuring a swivel base and flared arm design, it offers both comfort and style. Perfect for creating a cozy reading nook or adding a touch of elegance to any room, this chair is a must-have.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Flared arm designPillow at each armAccent panel on front rail, sides and backRounded backSwivel motionSemi-Aniline Top Grain Leathe | Yes |
|---|---|
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 43.25 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Montgomery Chair
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Savion Deux 3 Seat Sofa with Two Power Recliners and Three Power Headrests
Chester Stationary Sofa
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Headrest
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.