Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Plush and oh-so-inviting, the Duncan Power Sofa with power headrest and lumbar support is the ultimate in comfort. Featuring plush seat cushions and a bustle-style back, rolled arms and nailhead trim, it has a USB port and pop-out arm panel with a hidden metal cupholder. The two ends recline all the way back into the “zero-gravity” position, to give you a sensation of weightlessness with no pressure points. The sofa is upholstered in the semi-aniline top-train Kalahari Camel leather.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | SS635-PHZL3-088 |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 328.00 |
| Carton Width | 90.50 |
| Depth | 41.00 |
| Distance from Wall to Recline | 7 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 72 |
| Height | 42.00 |
| Leather | Kalahari Camel (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-KALAHARI-CAMEL-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 70.8 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 750 |
| Width | 90.50 |
| Weight | 298 |
| Image Role Data | {“SS635_PHZL3_082_detail”:[“Detail Image 1″],”SS635_PHZL3_082_6072_80116_85_room”:[“Room Image 1″],”SS635_PHZL3_082_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS635_PHZL3_082_back_silo”:[“Si |
| Weight | 298 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 90.5 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Enveyed Stationary Chair
Sophia Sofa
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Recliner and Power Headrest
Charleston Tufted Sofa
Keys Sofa
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Charleston Tufted Chair
Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests
Somers Power Recliner with Power Headrest
Ellison Sofa
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Bond Sofa
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Lewis Sofa
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Sofia Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.