Enveyed Stationary Chair
The Enveyed Stationary Chair offers a casual and organic aesthetic with a decorative oak frame finished in Cashew. Upholstered in durable Classic Linen performance fabric, it provides a blend of comfort and style, perfect for modern living rooms. Featuring a high-density foam core wrapped in virgin polyester fibers, this chair ensures luxurious seating while maintaining its sleek, biophilic design. Ideal for interior designers and homeowners looking to incorporate natural elements into their decor.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 70% Polyester, 20% Viscose, 10% Linen |
|---|---|
| Arm Height | 24.25 |
| Depth | 36.00 |
| Fabric 1 | Classic Linen Fabric (Performance); Fabric Contents: 70% Polyester, 20% Viscose, 10% Linen; Cleaning Code W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 35.25 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-CLASSIC-LINEN-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 22 |
| Seat Height | 18.25 |
| Seat Width | 23 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-CLASSIC-LINEN-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 27.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 37.50 |
| Carton Width | 31.25 |
| Carton Weight | 95.68 |
| Weight | 68.12 |
| Image Role Data | {“SS224_01_413_detail”:[“Detail Image 1″],”SS224_01_413_room”:[“Room Image 1″],”SS224_01_413_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS224_01_413_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back S |
| Weight | 68.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 27.75 × 35.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Montgomery Sofa
Somers Power Recliner with Power Headrest
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Montgomery Chair
Enveyed Stationary Sofa
Yates Stationary Sofa
Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Savion Deux Power Recliner with Power Headrest
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chelsea Accent Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.