Theo Accent Chair
The Theo Chair is a prime example of mid-century modern design at its finest. Its chic silhouette, paired with subtle jewel tones, adds vibrancy to any room without being overbearing. This chair is a versatile choice, perfect for living rooms, bedrooms, home offices, reading corners, or even large entryways. Its stylish design and comfortable feel make it a great addition to any space, adding both visual interest and practical seating.
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.75 × 37 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Theo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Theo Accent Chair
Theo Accent Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Daisy Swivel Glider Chair
Chelsea Accent Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.