U Choose Motion Petite Recliner – Special Order
Description
Description
Product Details
| • USB and USB-C ports | Yes |
|---|---|
| • Available Covers: Tiers 1-12, L1-L2, COM | Yes |
| • Incliner mechanism for true “Wall Away” performance | Yes |
| • Removable Leg | Yes |
| This product is temporarily unavailable in the customization tool. Our team is working to add it to the tool soon. | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 40 × 33 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
U Choose Round Ottoman 36
| Dimensions | 36 × 36 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
U Choose Square Ottoman 36
| Dimensions | 36 × 36 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
Modern U Choose Luxe Sectional – Special Order
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Choose |
| Features | Fabric |
Modern U Choose Chair – Special Order
| Dimensions | 42 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Choose |
| Features | Swivel |
U Choose Square Ottoman 42
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
U Choose Round Ottoman 42
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
Modern U Choose Luxe Chair – Special Order
| Dimensions | 45 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Choose |
| Features | Swivel |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Chelsea Accent Chair
Michael Alan Showroom
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Michael Alan Showroom
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.