U Choose Round Ottoman 36
Introducing the U Choose Round Ottoman, where bespoke elegance meets unmatched comfort. Start by selecting a top design that aligns with your aesthetic and lifestyle needs, ensuring personalized comfort. Complete your custom creation by choosing welt, nail head, then ideal leg style and finish. The U Choose Round Ottoman is not just a piece of furniture; it’s a tailored expression of sophistication and style, designed to enhance and complement any space beautifully.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Leather top must be mitered | Yes |
|---|---|
| Removable Leg/ Fixed Leg: Removable | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L3, COM | Yes |
| Hair on Hide Leather cannot be used for welt or buttons | Yes |
| This product is temporarily unavailable in the customization tool. Our team is working to add it to the tool soon. | Yes |
| A plain (non-mitered) top is not available in Leather | Yes |
| Dimensions | 36 × 36 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
U Choose Square Ottoman 42
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
Modern U Choose Luxe Chair – Special Order
| Dimensions | 45 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Choose |
| Features | Swivel |
U Choose Rectangle Ottoman 48×22
| Dimensions | 22 × 48 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
U Choose Round Ottoman 42
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
U Choose Chair -Special Order
| Dimensions | 40 × 32 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Swivel |
Modern U Choose Luxe Sectional – Special Order
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Choose |
| Features | Fabric |
Willow Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Willow |
| Features | Fabric |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Transitional |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
St. Francis Small Ottoman
Jordan Ottoman
Anderson Round Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 16 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Anderson |
| Features | Fabric |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | White |
| Detail Color | Polished Chrome Finish |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Merino Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Blair Ottoman
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.