U Choose Chair -Special Order
The U Choose Chair promises comfort, sophistication and style for every aesthetic. Creating your custom-made design is as simple as: (1) Picking your uniquely individualized/preferred arm style (2) Selecting the most suited cushion core based on your aesthetic and lifestyle needs (3) Considering if you would prefer your chair to be constructed with welting or without welting (4) Completing the look by selecting your desired leg style and finish
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Removable Leg/ Fixed Leg: Removable or Swivel | Yes |
|---|---|
| Seat Cushion Options: Standard Uni-blend, Ultra-Plush, Spring Down | Yes |
| Back Cushion Options: Fiber Blend, Down & Fiber Blend | Yes |
| Throw Pillows: N/A | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L2, COM | Yes |
| Yes | |
| This product is temporarily unavailable in the customization tool. Our team is working to add it to the tool soon. | Yes |
| Dimensions | 40 × 32 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
U Choose Rectangle Ottoman 48×22
| Dimensions | 22 × 48 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
U Choose Square Ottoman 42
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
U Choose Round Ottoman 36
| Dimensions | 36 × 36 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
Modern U Choose Luxe Chair – Special Order
| Dimensions | 45 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Choose |
| Features | Swivel |
U Choose Rectangle Ottoman 38×22
| Dimensions | 22 × 38 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
| Features | Leather |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.