Olivo Wooden Frame & Base, Armchair
The Olivo collection seamlessly blends clean lines with a harmonious fusion of both organic and geometric shapes, offering unparalleled comfort for your space with its mid-century modern style, marked by subtle curves on padded armrests.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Brown. 29% Polyester, 3% Viscose, 68% PU. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames. | Yes |
| Reinforced corner blocks keep the frame secure | Yes |
| No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Includes a decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer finish with a satin sheen provides a smooth surface with the natural character of solid wood grain |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Loveseat
| Weight | 61.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Wooden Frame & Base, Sectional Chaise – Olivo
Olivo Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Armchair
Olivo Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.25 × 38.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
Olivo Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Chaise
| Weight | 86.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 66.5 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Olivo |
| Features | Fabric |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.