Walnut Wooden Frame & Base, Armchair
Step into comfort and make this armchair the focal point of your living room. The Walnut armchair features a sturdy wooden frame with a rich brown finish and wide, flat armrests. Both the seat and backrest are upholstered with durable and textured fabric. The backrest showcases a tufted design adorned with buttons. This piece features a solid wood frame and legs, adding an elegant touch. Diagonal wooden supports on the sides enhance its modern rustic charm, blending the warmth of wood with the sleekness of brown upholstery.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Translucent multi step lacquer Reddish brown finish, brown fabric |
| Weight | 103.071 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 39.25 × 35.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Walnut Chairside Table
Walnut 3 Drawer, Sofa Table
| Weight | 68.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 16.25 × 31.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
5/0 Queen Rails – Walnut
6/6 Eastern King Rails – Walnut
Walnut Trestle Dining Table
| Weight | 108.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.5 × 40.75 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Eclectic Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Leather |
Walnut 1 Drawer, 1 Shelf, Nightstand
| Weight | 51.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 18.5 × 27.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut Wooden Chair
| Weight | 19.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 26.25 × 40 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Fabric |
Walnut 4 Drawer, Chest
| Weight | 156.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 19.75 × 53.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut 6 Drawer, 1 Door Dresser
| Weight | 201.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 19.75 × 38.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut End Table
Walnut Walnut, King Bed
| Dimensions | 83 × 98.5 × 55 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut Wooden Frame, Upholstered Sofa
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Chelsea Accent Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.