Walnut 6 Drawer, 1 Door Dresser
Crafted from parota and engineered walnut wood, this dresser showcases timeless beauty and exceptional durability. The Walnut Collection features a translucent multi-step lacquer finish in a rich reddish-brown tone, accentuating the wood’s natural beauty and grain. The dresser includes six drawers and a central cabinet with two doors and fixed shelves, offering ample storage. The trim textured design adds a distinct touch of sophistication and style to the collection. Transform your bedroom into a stylish sanctuary with the Walnut Bedroom set, where exceptional craftsmanship meets modern design.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Other Material | Engineered Walnut |
| Style | Modern |
| Finish | Translucent multi step lacquer Reddish brown finish |
| Built from parota and engineered walnut wood. | Yes |
| Translucent multi-step lacquer finish in a rich reddish-brown tone. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Microfiber-lined top drawer. | Yes |
| Custom metal handles with non-chip finish. | Yes |
| Fixed shelves. | Yes |
| Mirror sold separately. | Yes |
| Weight | 201.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 19.75 × 38.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Walnut Chairside Table
Walnut 6/6 Eastern King footboard bench with three cubbies for storage
Walnut Deluxe Cocktail Table
Walnut Walnut, King Bed
| Dimensions | 83 × 98.5 × 55 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut 4 Drawer, Cocktail Table
| Weight | 80.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut Wooden Frame & Base, Armchair
Walnut Wooden Chair
| Weight | 19.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 26.25 × 40 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Fabric |
Walnut Wooden Frame, Upholstered Loveseat
| Weight | 202.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.5 × 39.25 × 35.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Fabric |
Walnut 1 Drawer, 1 Shelf, Nightstand
| Weight | 51.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 18.5 × 27.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut 3 Drawer, Sofa Table
| Weight | 68.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 16.25 × 31.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
5/0 Queen Headboard – Walnut
Walnut Wooden Frame, Upholstered Sofa
Haines Dresser
| Dimensions | 20 × 63 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Foundations Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Foundations Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.