Balam Wooden Frame, Armchair
The Balam armchair features a wooden frame with a dark finish, offering a blend of modern style and timeless charm. The seat and backrest are upholstered in black faux leather, accented with elegant button tufting for added sophistication. With its thick cushioning and sturdy structure, this armchair combines comfort and durability. Its refined design is perfect for lounging in style.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Translucent multi-step Stained Dark finish, Black fabric |
| Style | Transitional |
| Black faux leather | Yes |
| Heavy gauge sinuous springs suspension | Yes |
| Reinforced corner blocks keep frame secure | Yes |
| High resiliency polyurethane foam on seat and back. | Yes |
| Fiber wrap on seat and back surrounds the polyurethane cushions for softness and support. | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath
Balam 2 Drawer, Desk
| Weight | 89.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 23.25 × 31.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Power |
Balam Stool 24″
Balam Black Balam, Round Dining Table
Balam Chairside Table
Balam Table
Balam Cocktail Table
Balam 6 Drawer, Dresser
Balam Table
Balam 2 Drawer, Nightstand
5/0 Platform Queen – Balam
Balam Mirror
Chelsea Accent Chair
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.