Clive Peppercorn Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Treat yourself to superior comfort with the Clive Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar. Lofty and eye-catching with its heavy thread stitching and a channeled back cushion, this black fabric lift chair delivers premium in comfort with pillow pad arms, a high-density seat cushion, and extended footrest to accommodate taller users. The hand-held power control allows you to independently adjust the lift assistance, headrest, footrest and lumbar support. Lay-flat recline allows you to recline back and stretch out for a snooze. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system at the heart of the seat, this recliner is built for lasting, everyday use. Complete with a side storage pocket and USB port for charging electronics, upgrade your space with Clive.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Clive |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Charging Ports Included, Lay-Flat Mechanism, and Big & Tall |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 374-00 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.298 |
| Carton Weight | 164.000 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Dimensions | 42 × 35 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Clive |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
UC671 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
View Our Full Lineof Lift Recliners
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Liam Bronze Power Lift Recliner – 3BL786
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 32 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pebble |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Storage |
Polaris Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 44.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Destin Medium/small
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 43 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Destin |
| Features | Power |
Polaris Medium Wide Power Lift Chair Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Power, Power Lift, Recline, Reclining Furniture, Remote |
| Style | Casual |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38.5 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Customizable |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sol |
| Features | Customizable |
Vega Medium/wide
| Weight | 600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 45 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32 × 41 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Austin |
| Features | Customizable |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Red |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Customizable |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.