Jenkins Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Relax in style with the clean lines of the Jenkins power lift recliner with power headrest. Showcasing pad-over arms, a plush back cushion and headrest, and an extended footrest this lift recliner provides tremendous comfort for when you’re relaxing. The easy to use hand wand control allows you to adjust the recline, headrest support, and lift assistance at the touch of a button. The high-quality, driftwood gray fabric is easy to clean and durable for every day use. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of it’s seat, offering unmatched durability and comfort, you can kick back and relax with Jenkins.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Jenkins |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 039-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 168.000 lb |
| Product Weight | 168 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 34 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jenkins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Astor Platinum Power Lift Recliner – 1PL519
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Transitional |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Polaris Large Power Lift Chair Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Lift, Recline, Reclining Furniture, Remote |
| Style | Transitional |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32 × 41 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Austin |
| Features | Customizable |
UC669 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
Polaris Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 44.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Artemis Medium/large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 38.5 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Artemis |
| Features | Massage |
Aurora Medium/large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 35 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Aurora |
| Features | Power |
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH512
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Jean Bronze Power Lift Recliner – 3BL793
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32.5 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Transitional |
| Collection | Jean |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
UC671 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
Vega Medium/wide
| Weight | 600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 45 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Uc677 Medium 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.