Penfield – Frappe Power Zero Gravity Sofa Group With Heat, Massage & Speaker
Penfield offers a remote control for a zero-gravity recline, power headrest, lumbar support, and heat and massage features for added relaxation. Made from durable and soft 100% polyester fabric, the Penfield has stylish two-tiered track arms. With comfortable bucket seats, the Penfield combines style and technology for a modern look for the home.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Zero-gravity power recline with independently operating power headrest | Yes |
|---|---|
| 100% polyester multi-tonal fabric | Yes |
| Remote controlled power recline, heat, massage, lumbar, and “Home” button to bring all positions back to upright seating | Yes |
| Sofa features Bluetooth speaker located under the center seat that automatically syncs with the loveseat’s speaker for seamless sound | Yes |
| Loveseat console features Bluetooth speaker, two stainless steel cupholders and a hidden storage compartment that includes a power center with one USB and one USB-C port and two 110 Volt outlets | Yes |
| Artfully designed with a modern two-tiered track arm | Yes |
| Comfort-engineered bucket seats that cradle the body | Yes |
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Brown |
| Detail Color | Frappe |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Escape – Mirage Mist 4pc Modular Sectional
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Polaris – Kahlua Power Recliner
Spartacus Haze 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Colossus Leather Power Sectional
| Dimensions | 99 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Escape Dining 78″ Bar With Stone Top
Perimeter – Magic Denim 5pc Modular Power Reclining Sectional
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.