PENFIELD – FRAPPE Power Zero Gravity Sofa with Heat, Massage & Speaker
Penfield offers a remote control for a zero-gravity recline, power headrest, lumbar support, and heat and massage features for added relaxation. Made from durable and soft 100% polyester fabric, the Penfield has stylish two-tiered track arms. With comfortable bucket seats, the Penfield combines style and technology for a modern look for the home.
| Product | |
|---|---|
| Width | 88 in. |
| Depth | 40.25 in. |
| Height | 41.5 in. |
Cover:Â Frappe
Material:Â 100% Polyester (W)
- Zero-gravity power recline with independently operating power headrest
- 100% polyester multi-tonal fabric
- Remote controlled power recline, heat, massage, lumbar, and “Home” button to bring all positions back to upright seating
- Sofa features Bluetooth speaker located under the center seat that automatically syncs with the loveseat’s speaker for seamless sound
- Artfully designed with a modern two-tiered track arm
- Comfort-engineered bucket seats that cradle the body
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Lewis Sofa
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Pike Sofa
Bentley Sofa
Cagney Double Reclining Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 89 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Polaris – Kahlua Power Sofa
Bond Sofa
Milo Sofa
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

