Birmingham Triple Power Loveseat w/Console
Triple Power Bring luxury, sophistication, and sleek style into your living room with Southern Motion’s introduction of the Birmingham upholstered motion furniture collection. Perfectly flared arms adorned with poly-filled pads with a dramatic overhang give the impression of inviting plumpness that will provide support for years to come. The polyfoam inserts ensure the shape will keep its profile compared to blown fiber that tends to migrate downward. Transitionally shaped wings flank bustle backs while pad-over-chaise seating envelopes one’s lower extremities in soft support. A triple power mechanism provides infinitely adjustable reclining, lumbar, and headrest positions for fine-tuning support where the user wants it. Available for custom orders in many trendsetting fabrics and leathers of contemporary colors and textures.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 83″W x 43″D |
|---|
| Dimensions | 43 × 83 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Point Break Wedge w/Connectors
| Dimensions | 40 × 74 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bristol Triple Power Loveseat
| Dimensions | 41 × 70 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bristol Triple Power HR Wallhugger Recliner w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 40 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Point Break Power Headrest Wallhugger with Lumbar
| Dimensions | 43 × 39 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Kendall TRIPLE POWER HR WALLHUGGER RECLINER W/NEXT LEVEL
| Dimensions | 42 × 34 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker |
Birmingham Triple Power HR Wallhugger Recliner w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Point Break Power Headrest Rocker Recliner with Lumbar
| Dimensions | 43 × 39 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Point Break Power Headrest RAF Console Loveseat Triple Power (2 recliners) & Hidden Cupholders
| Dimensions | 43 × 72 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Birmingham Triple Power Sofa
| Dimensions | 43 × 94 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Point Break Power Headrest RAF Loveseat Triple Power (1 recliner)
| Dimensions | 43 × 58 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bristol Power Headrest Rocker Recliner w/ Lumbar
| Dimensions | 41 × 40 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Kendall POWER HEADREST ROCKER RECLINER W/LUMBAR
| Dimensions | 42 × 34 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.